Hääled Sinu peas?

Juba pikemat aega on tehnikahuviliste laudadel ja kapi nurkadel näha väikeseid mini-kõlareid. Need mängivad muusikat nagu ikka, aga ühtäkki õiget fraasi kasutades on üllatus missugune. Nutikõlar ärkab ellu ja hakkab suhtlema. Nii võid näiteks küsida, mis kell väljub järgmine buss Tallinnast Tartusse ja kui kaua see aega võtab. Või kuhu tasub hetkel sööma minna. Tegemist on suurte tehnoloogiahiidude intelligentsete abimeestega. Eriliseks teeb nad see, et ilma kuhugi vajutamata on võimalik liigutada mägesid. Näiteks teatud juhtudel piisab kui ütled toas „Hey Google – activate chill mode“. Seejärel muutub tavaline elutuba mõnusaks ja õdusaks ruumiks, sulguvad rulood, käivitub meeleolu muusika ja teatud valgustid dimmerdatakse romantilisele valgusele.

Hetkel jaguneb häälkäskluste maailm suures osas neljaks - Google Home, Amazon Alexa, Microsoft Cortana ja Apple Siri.

Google Home

Google'i abimees on saadaval Androidi ja iOS seadmetele. Et seda funktsiooni aktiveerida on vaja soetada endale Google'i kõlar. Nende hinnad on alates ca 50€ (Google Home Mini) kuni 400€ (Google Home Max). Google Home seotuna Sinu gmaili kontoga on päris äge ja võib-olla ka natuke hirmutav. Ilma midagi seadistamata teab ta kus sa elad, kuidas sinna sõita ning mõnel juhul oskab ka ust avada või tulesid lülitada. Näiteks sõites autoga kodu poole on võimalik telefonis kasutada fraasi „Okay Google, open my gate“. Ja värav avaneb.  Google abimeeste kõige esimene erinevus võrreldes Alexa ja teistega oli see, et ta jättis meelde Sinu viimase küsimuse. Seega kui küsida „Who is the president of Estonia“ vastab Google – Kersti Kaljulaid. Nüüd võis kohe järgmisena küsida „How old is she“ ja Google esitas kandikul õige vastuse.

 

 

Google Home

 

 

Amazon Echo Show

Amazon Alexa

Alexa oli esimene tegija kes sellist kontseptsiooni maailmale tutvustas. See oli revolutsiooniline ning nutimaailmal silma peal hoidjad võpatasid erutusest. See oli uskumatu. "Alexa – let's play a game" ja saad meeleoluka seltskonna mängu Amazoni abimehega käima lükata. Alexa valikus on erinevaid seadmeid ning Amazon paneb varsti oma virtuaalse assistendi vist kõikidesse toodetesse. Näiteks võid osta vähem kui 100€ eest mikrolaineahju, kuhu on sisse ehitatud ka Alexa. See kõlab küll jaburalt, kuid Sul on võimalik mikrolaine ahju käest küsida, kui kaua tuleks toitu soojendada – või kes oli Ameerika president aastal 1934. Minu enda lemmik on Alexa integratsiooniga Sonos One kõlar. Tegemist on suurepärase helimängijaga, mis võib Sinu küsimise peale näiteks Spotifyst lemmik muusika käima panna. Nii nagu Google Home, on ka Alexa nutikodude suur lemmik. Peaaegu kõik tootjad teevad üle maailma pingutusi, et saaks panna karbile peale kirja „works with Alexa“. Alexa kõige vingem mudel „Echo Show“ oli suurepärane ekraaniga virtuaalne abimees, kuniks Google keelas ära Youtube'i kasutamise selles seadmes.

Apple Siri

Õuna telefonide kasutajad teavad juba ammusest ajast, kes on Siri. Ta oli vestluspartner kõnede alustamiseks, kalendri märkmete tegemiseks jms. Nüüd kui Alexa ja teised tulid välja palju laiema funktsionaalsusega on ka Apple gaasi andnud. Siri abil võid juba teha praktiliselt kõike seda, mida teiste abimeestega. Apple on nutikodu maailmas veidi asju piiranud, luues enda kontseptsiooni targast kodust – HomeKit. Seega kõik targad seadmed, mis on ühildatud HomeKit-iga oskavad ka Siriga suhelda. Näiteks kui kasutad nutikat radiaatori termostaati, siis Siri teab ruumi temperatuuri ja oskab seda vajadusel muuta. Erinevalt Alexast ja Google Home'ist saab Sirit kasutada vaid iPhone või iPad omanik.

 

 

Apple Siri

Cortana

Microsoft tahtis ka suurest innovatsioonist osa saada ning tegi valmis Cortana nimelise virtuaalse abilise. Meie piirkonnas seda kahjuks eriti kergesti kasutada ei saa ning kuulujutud on viidanud ka Amazoni ja Microsofti koostööle, mis võib tähendada, et üsna pea leiab ka Microsofti toodetelt ühilduvuse hoopis Alexaga.

Mis on veel puudu ja mis saab edasi?

Kõik häälkäsklustega abimehed teevad enamvähem sarnaseid asju mõningaste mööndustega. Kõige häirivam on see, et ükski neist ei toeta eesti keelt. Kuulujuttude põhjal võib oletada, et esimesena ületab selle takistuse Google. Aasta tagasi koguti Eestis vastavaid sisse lugemisi ning näiteks Google Translate oskab juba soravat Eesti keelt ette lugeda – päris äge.

Mis edasi saab?

Seda ei tea tänapäeval keegi, kuid üha enam levima hakanud Android auto puhul on sisetunne selline, et sarnased abimehed ongi varsti kõikjal meie ümber. Mõeldes tagasi 10-20 vanadele ulmefilmidele, kus sai autoga juttu rääkida (eriti meeldis mulle üks must Pontiac punase vilkuva tulega), siis täna on see reaalsus. Samsungi uued koduseadmed, külmkapid, pesumasinad jms tulevad kõik turule WiFi ühendusega. Nagu mainisin, siis Amazonil on olemas suhtlev mikrolaineahi. Kõlab totakalt ja milleks seda vaja on? Eks ikka kahe asja pärast: a) sest see on lahe ja b) see aitab meil tulevikus keskenduda olulisele ja hoida aega kokku igasuguste väikeste tegevuste pealt.

 

 

Android Auto

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga