Kuidas jõuda nutikodu lahenduseni?

Nutikodu süsteemi paigaldamise otsust ei tehta ülesköetud emotsiooni põhjal. Põhjuseks on enamasti raha. Rusikareeglina võib arvestada, et tervikliku süsteemi (sisekliima, valgustus, turvalisus) keskmine hind on suurusjärgus 30 eurot ruutmeetri kohta. Näiteks 60 m2 korteri puhul 1800 eurot. Ei, see pole emotsionaalne otsus!

Kuidas nutikodu omanikud oma teekonda kirjeldavad? Just sellele küsimusele otsisime vastust intervjuude stiilis küsitlusega. Vastajaid polnud küll tuhandetes, aga mingi pildi saab siiski ette. Vaata neid küsimusi ja vastuseid ning mõtle, kas tunned ennast ka ära?

Kust kuulsid nutikodu võimalustest?

Kolmandik inimestest sai esimese info ehitajalt, projekteerijal või elektritööde tegijalt ehk spetsialistilt, kes puutub igapäevaselt nutikodu seadmetega kokku. 27% juhtudel guugeldas inimene ise infot. Võrdselt 20% aga liikus info meedia või sõprade kaudu. Seega ei ole ühte dominantset teekonda, kuidas info targast kodust inimesteni jõuab.

Millised on eelarvamused?

Võiks ju arvata, et uudse tehnoloogia suhtes on inimesed üsna skeptilised. Alles mõni aeg tagasi itsitati telliskiviks kutsutud mobiiltelefonide üle või isejuhitav autot ei soovitud tänavatel näha. Minu suureks üllatuseks lausa 38% inimestest ütlesid, et neil polnud üldse eelarvamusi. Teine suurem seltskond (31%) pidas nutikodu pigem tülikaks ja keerukaks. Ülejäänud arvasid, et tegemist on kalli, töökindluse probleemidega ning tundmatu tehnoloogiaga. Aga hoolimata neist eelarvamustest otsustati siiski nutikodu lahendus paigaldada. Miks küll?

Miks otsustas nutikodu kasuks?

Millega põhjendab inimene enda jaoks, et nutikodu seadmed on talle kasulikud. Pilt on selles osas üsna kirju ja valdavalt emotsioonidel põhinev. 43% leidis, et see annab talle parema kontrolli koduse keskkonna üle ning muudab seda mugavamaks. Üle viiendiku inimestest seostavad seda staatusega - paigaldades nutikodu on äge, uuenduslik või tõstab kodu luksuse taset. Ja miks ka mitte? Vähemal määral peeti otsuse aluseks asjaolu, et nutikodu on säästlikum, paindlikum, põnevam, turvalisem või et sõpra tasub uskuda.

Kuidas jõuda nutikodu lahenduseni?

Lähtudes küsitluse tulemusest pakun välja mõned sammud, mis aitavad Sind ideest lahenduseni.

  1. Otsi infot spetsialistidelt või sõpradelt või lihtsalt guugelda (näiteks siit). Proovi leida kogemuse lugusid, kuid säilita ka objektiivsus. Parimal juhul toetu spetsialistile, kes julgeb oma soovituste kinnituseks ka garanteerida kvaliteeti. Samas ära info tarbimisega üle pinguta...
  2. Otsusta, mis on Sinu eesmärk. Kas tahad mugavust, säästu või põnevust? Lahendused võivad sellest lähtuvalt olla väga erinevad.
  3. Teadvusta endale suurim eelarvamus ning tee see teatavaks oma nõuandjale. Kui pelgad töökindlust, siis tuleb leida seadmed, mille koostöö on testitud ja teada. Kui ei taha keerukust, siis otsi lihtsalt kasutatavaid ja spetsialisti poolt programmeeritud lahendusi jne.
  4. Tee plaan. Mõistlik oleks ette võtta nö maksimaalne võimalik lahendus, mis kataks ära kõik Sinu ootused. Selgita spetsialisti abiga välja mida, kui palju ja mis raha eest võiksid teha.
  5. Tee otsused ja rakenda need. Nutikodu võid ehitada kõik korraga või etapiviisiliselt.

Nutikodu spetsialiste tuleb Eestis järjest juurde. Sul tasub usaldada neid, kellel on juba piisavalt kogemust. Näiteks külasta Indome veebilehte, kust võid oma unistustele praktilise jätku leida: http://nutilahendused.ee/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga