Lüliti on lüliti – kas ikka on?

Mäletan veel aega, kui lambilülitid pandi kõrgele ukse kõrvale ja pistikupesad umbes meeter põrandast. Väikse poisina oli tükk tegu et tuld põlema saada – keldris asuv lüliti sai peale pikemat rehavarrega koksimist lõpuks jäädavaid kahjustusi ja teda me ei suutnudki enam päästa.
Tänapäeval paigaldatakse pistikupesasid põranda äärde ca 20 cm kõrgusele ja lambilüliti mõnus asukoht on umbes meeter maast. Nii on ka väiksemakasvulistel inimestel lihtne tuld sisse-välja lülitada. Ikka vajutad näpuga alla või üles ... või on ka siin midagi muutnud?
Jah on küll. Lülititootjad teevad väikseid kuid kindlaid samme revolutsiooni suunas. Miks peab lambilüliti olema kole? Miks peab lambilülitit vajutama, pressima või all hoidma?
Vot ei pea küll – täna on võimalusi palju. Võid saada lüliti, mis süütab valguse silitamise peale või teeb seda pelgalt küsimise peale.

Kuna valikut on palju, siis proovin lihtsustatult ja üldistatult nõu anda.

Lüliteid on mitut tüüpi

Laias laastus on lüliteid kolme tüüpi:

 • Tavalised klahvlülitid või vedrulülitid
 • Puutetundlikud lülitid
 • Puutevabad lülitid

Lisaks on olemas erilahendusi, millel on tihtipeale spetsiaalne paneel, mis võib-olla juhib kütet ja valgust samast asukohast. Lülitina kasutatakse ka nutitelefoni või tahvelarvutit.

Tavalised lülitid

Tavalised lülitid on olnud majades juba sellest ajast kui elekter saabus. Milline oli esimene lambilüliti ma päris täpselt ei tea, aga selles olen veendunud, et ta oli väga praktiline ja mitte eriti ilus või kompaktne.

Aja jooksul on tootjad hakanud pingutama selle nimel, et lülitid ja pistikupesad oleks osa kodu disainist. Nii võib poelettidelt leida laias valikus lüliteid igale maitsele. Või noh ... enamasti on need ikka ühesugused, klahvid üles-alla ja raami sees. Värvi ja kuju saab valida mingil määral. Dimmerdamine on lahendatud enamasti klahvi all hoidmisega (teatud trafode puhul) või pööratava rõnga abil.

Eestis levinumate tavaliste lülitite tootjad on Jung ja Schneider.

Eelised

 • Lülitite tootjaid on sadu ja valikut on palju.
 • Kõik oskavad neid esimesest silmapilgust kasutada.
 • Hinnad on laias valikus, algavad mõnest eurost kuni sadadeni.

Puudused

 • Disaini poolest ikka see sama, mis naabrimehel.
 • Dimmerlülitid on enamasti pööratava nupuga ja ebamugav kasutada.
 • Kui on rohkem lülitusgruppe, siis peab paigaldama pika lülitite rivi.

Vitrumi disainlüliti

Puutetundlikud lülitid

Tegemist on suure sammuga edasi lülitite maailmas. Lülititel puudub tavaline klahv, mida vajutada. Piisab vaid õrnast silitusest üle lüliti pinna ja valgus süttib. Dimmerdamine on enamasti lahendatud sõrme lüliti peal hoidmisega või ringjate liigutuste tegemisega. Kuna tegemist on juba tehnoloogiliselt arenenuma lülitiga, peitub neis lülitites tavalisest rohkem tarkust. Näiteks Vitrumi disainlülitites on LED valgustus, mis kuvab hetkelist valguse olekut. Nii on selge, milline nupp on sisse lülitatud ja milline maha dimmerdatud.

Kui lähemalt Vitrumi lülitit vaadata, siis see on ka sisekujundajate suur lemmik. Nimelt on lüliti esipaneeli võimalik valida laserlõigatud klaasi, kivi või uudse Krion materjali vahel. Klaasist laserlõigatud paneelidel on süvendatud nupukohad ning värvivalik on peaaegu et piiramatu.

Eelised

 • Uudne disain ja tehnoloogia.
 • Lülitid ei ole igavad tükid seinal vaid annavad juurde sisekujundusele.
 • Mõnus kasutada.
 • Lai valik katteid ja funktsioone.
 • LED valguse ja heliga tagasiside.

Puudused

 • Pigem kallid.
 • Vitrumi lüliti jaoks vajalik spetsiaalne lülititoos.

Puutevabad lülitid

Kõlab uskumatult või kummaliselt, aga selliseid lüliteid on ja neid tuleb juurde. Mis tähendab puutevaba? See tähendab, et lülitit ei pea füüsiliselt katsuma, et valgustit juhtida. Piisab kui käe lüliti juurde viid ja valgus kustub või süttib. Dimmerdamine on sellisel juhul lahendatud käe lüliti ees hoidmisega.

Puutevabadest lülititest leiab Eestis tootja nimega Anigmo. Anigmo on sarnane Vitrumi lülitiga, sest ka tema puhul on võimalus valida erinevate katete vahel: plastik, klaas, kivi või puit.

Anigmo teeb eriliseks veel see, et neil on valikus ka versioone, mida saab ära peita. See tähendab, et visuaalselt ei ole kodus ühtegi lülitit – on peidetud asukohad mida vaid kindlad inimesed teavad – põnev?

Kui nüüd siia näpuotsaga mingisugust nutilahendust panna, saab väga laheda kontseptsiooni. Näiteks süttivad ja kustuvad valgustid liikumisanduritega, aga kes teab, saab vajadusel käeviipe abil ka seda mõjutada.

Anigmo lüliti

Eelised

 • Päris futuristlik lähenemine - lüliti reageerib lähedusele.
 • Võimalik lülitid muuta nähtamatuks.
 • Anigmo lülititel 5a garantii.
 • Hind mõistlik.
 • Lai valik katteid.

Puudused

 • Lülitid ühe valgusti grupi jaoks. Puuduvad grupilülitid.

Erilahendused

Erilahenduste hulgas on mitmeid võimalusi – näiteks on võimalik lülititest üldse loobuda. Kasutades nutikaid pirne võid ühendada ära kodus Amazon Alexa või Google Home ja tulesid juhtida ainult oma häälega – täpselt nagu 10 aastat tagasi ulmefilmides. Keerukamates süsteemides on kasutusel paneellülitid, kus on väike ekraan ja mitmeid võimalusi. Need olid vahepeal targa kodu sünonüümiks, kuid pahatihti ajas koduomaniku pea halliks, sest lambi lülitamiseks tuli menüüdes surfata ja õiget käsklust taga otsida. Ka tavaline liikumisandur on erilahendus – lülitit ei ole, valgus süttib kui vaja ja kustub kui keegi ei liigu enam vaateväljas. Iseenesest väga hea ja mugav, aga üsna piiratud. Kui jääd kauemaks mõtlema või puhkama, siis tuli kustub.

Lüliteid ja pistkuid on kodudes ja tööl täna rohkem kui kunagi varem, seda enam on tähtis nende välimus ja funktsionaalsus. Ühe korra läbi mõeldud lahendus on kordades mõnusam kasutada kui ehku peale paigaldatud lülitid. Näitena toon ühe reaalse olukorra elust. Üks mu tuttav ehitas kodu ning tahtis natuke ägedamat majapidamist kui keskmisel Eesti mehel – selleks oli palju erinevaid valgustite gruppe ja lülitusi. Iseenesest oligi kõik viimase peal, aga esikusse pidi vaeseke ära mahutama kokku 15 lüliti nuppu. Need olid tavalised kolme klahviga lülitid 5tk reas. See oli umbes 5 aastat tagasi ja ma ei ole päris kindel, kas ta tänaseks on ise selgeks saanud, milline lüliti mille jaoks on. Kas oleks mitte palju mõnusam kasutada näiteks Vitrumi paneellüliteid.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga