Nutikodu, mis see on?

Kujutad ette elu, kus koju saabudes on maja seadnud õhutemperatuuri ja valgustuse selliseks, mis just Sulle meeldib. Saabudes värava juurde, avaneb see Sinu auto tulede vilgutamisele või hoopis ise, tundes ära, et peremees jõudis koju. Aeda kastvad sprinklerid peatavad hetkeks oma töö, et saaksid rahus tuppa jalutada. Toas ootab Sind mõnus õhkkond ning meeldiv muusika, mis alustas töötamist hetkel, mil avasid välisukse. Võtad kapist külma joogi ning suundud elutuppa teleri ette. Vajutades ühte nuppu hämarduvad toas valgustid, teler lülitub sisse ja saad oma lemmiksaatele pühenduda. Samal ajal teab kodu, et on reede õhtu ja Sinu traditsiooniks saanud saun tuleb kütte panna. Sauna valmimisest annab kodu Sulle märku vilgutades tulesid. Värava taha saabunud sõpradel tuleb korraks kella lasta, kui juba näed telefonist pilti väravakaamerast ning ühe nupuvajutusega avad aiavärava. Sprinklerid peatuvad taas... Kas ei ole nauditav?

Nutikodu - tehnoloogia Sinu teenistuses

Kõik see on tehtav ja saavutatav koduautomaatikaga ja just nii võibki kirjeldada nutikodu või intelligentset kodu. Nutikodu lahendus on sobiv ennekõike inimesele, kes väärtustab tervislikku ja nauditavat elukeskkonda, turvalist kodu ning madalaid energiakulusid. Kas kõlab Sinu moodi? Ilmselt küll, kui oled lugemisega juba nii kaugele jõudnud. Sa soovid, et Sinu pere ja vara oleksid kaitstud, vajalikud asjad kodus kiirelt ja mugavalt kontrollitavad ja juhitavad. Kindlasti on Sulle oluline ka optimeerida küttekulusid ja hoida kokku elektri tarbimiselt.

Kaablikuti tee - töökindel ja terviklik

Nutikodu lahendusi on erinevaid. Päris pikalt on kasutatud kaabeldatud lahendusi, mis tähendab, et maja ehitusel on juba projekteeritud nutiseadme või kontrollpaneelide kaudu juhtimiseks vajalikud kaablid ning need paigaldatud. Tänaste teadmiste juures on see kõige töökindlam nutikodu lahendus. Eestis leiab mitmeid teenusepakkujaid, kes on sedasorti tehnoloogiat juba aastaid paigaldanud. Neil on kogemust ja oskusi teha Sinu kodu just Sinu soovidele sobivaks. Kõige suuremaks puuduseks aga on paindlikkuse puudus. Kui hoone on juba ehitatud, siis hiljem kaablite lisamine ja Sinu kõikide soovide täitmine võib olla minimaalselt ehk kulukas, kuid kindlasti ka aeganõudev ja mõnedel juhtudel isegi võimatu. Kuid isegi, kui maja või korterit ehitades on Sul visioon olemas, siis hiljem täienduste tegemine on jällegi tülikam kui üks järgmine võimalus, millest tuleb juttu nüüd ...

Raadioside revolutsioon - kiire ja paindlik

Üha enam on levimas raadiosignaaliga Z-Wave juhtmevaba lahendus. Sellega saab kogu kodu juhtimise üles ehitada ilma kaableid vedamata ning soodsamalt ja kiiremini. Enam ei ole tarvis alustada süsteemi projekteerimist juba maja või korteri ehituse algstaadiumis, vaid saab juba valmis hoonele hiljem tarkust lisada.  Juhtmevabade süsteemide suurimaks eeliseks on see, et kõike saab planeerida ja teostada järk-järgult. Loomulikult on Sul võimalik kõik korraga teha. Aga võid ka vastavalt ajalistele ja rahalistele soovidele ning võimalustele valida oma alginvesteeringu suurust ja teha oma kodust pikema perioodi jooksul unistuste nutikodu. See on siis niiöelda fanaatiku stiilis tegutsemine - ostes jupikaupa erinevaid lahendusi (valguse juhtimist, radiaatorite termostaate, suitsuandureid jmt). Kui tahad, võid oma tarkuse ja interneti järgi pusides kõik valmis teha või kasutada terviklahenduse pakkujaid, kes aitavad lisaks paigaldamisele ka seadistamise ja programmeerimisega. See viimane sobib kindlasti paremini kõigile, kes ei pea vajalikuks iga viimase tehnilise detailiga tuttavaks saamist.

 

 

Lähme tehniliseks!

Z-Wave raadioside lahenduste puhul kasutatakse lisaks erinevatele anduritele tikutopsi suuruseid mooduleid, mida saab paigaldada juhitavate seadmete lülitite ja pistikute taha. Nende moodulite abil saab juhtida põrandakütte ajameid, ventilatsiooniseadmeid, valvekeskusi, kardinaid, läbipääsusüsteeme, valgusteid ja palju muud. Kodu ehitajal ei ole vaja spetsiaalseid kaableid vedama hakata, sest kasutatakse ära juba olemasolevaid elektrijuhtmeid.  Kõik seadmed töötavad omavahel infot vahetades juhtmevabal Z-Wave standardil. Suurim eelis näiteks Zigbee standardi kõrval on madalam töösagedus 868,4mHz vs 2,4Ghz (Zigbee) ning tõsiasi, et süsteem ei ole ühe tootja põhine vaid kasutada saab põhimõtteliselt suvalist teise tootja Z-wave andurit või moodulit.

Nutikodu on kättesaadav kõigile

Koduautomaatika hakkab muutuma meie igapäevaelu üheks osaks isegi mingil määral tahtmatult. Kunagi vaid miljonäridele taskukohane tehnoloogia on tänapäeval võrreldav juba kasvõi tavalise keskkütte automaatikaga, mida paljud inimesed oma majja paigaldavad. Koduautomaatika puhul tuleb samas hinnaklassis kodule hoopis rohkem võimekust kui ainult kütte juhtimine.

Laia valiku nutikodu tooteid leiad Indome.ee lehelt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga