Valgustite juhtimine

Valgustite juhtimine on algusest peale olnud nutikodude lahutamatu osa. Ühest küljest on tegemist mugavusfunktsiooniga kuid teisalt annab valgustite automaatne süttimine ja kustumine ka juurde turvalisust ning lisades ka hämardamise funktsiooni, võid märkimisväärselt energiakulu kokku hoida. On tehtud tasuvusarvutusi päikesepaneelide paigaldamise ja liikumisanduritega valgustite vahel ning leitud, et valgustite automaatika tasub end teatud tingimustes ära kolme aastaga ehk palju varem kui päikesepaneelid. NB! Kui Sul on kodus veel hõõgniidiga pirnid, siis tasub teha suurem ümberkorraldus ja minna kohe üle LED-pirnidele koos nutikodulahendusega ning siis räägime juba tasuvusajast alla aasta!

Nutipirnid - kõige lihtsamini paigaldatav nutividin Sinu kodus

Kõige lihtsam valgustite juhtimise lahendus on nutikas pirn. Olemas on täiesti iseseisvalt töötavaid (näiteks Sengledi omad) kui ka nutikoduga kokkusobivaid (Aeotec, Zipato vms). Võid nutipirnide kasutamist alustada lambi või toa kaupa. Neid on super lihtne ise paigaldada ning kasutada. Sellise valgustite juhtimise puuduseks on, et lamp peab alati sisse lülitatud asendis olema. Seega peaks olema lüliti alati sisselülitatud asendis ning kogu juhtimine käima äpist või nutikodust. Nutipirnide ostmisel tasub jälgida nende valgustugevust (luumenid, Lm), värvitemperatuuri (kelvinid, K) ja värvieraldusindeksit (CRI). Need näitajad on iga ruumi ja tegevuse jaoks võimalik ja soovitav eraldi planeerida.

 

 

Tahad põnevust? Valgus on põnev kõigile! Nutipirnidega saab teha mitmeid trikke:

  • valgustugevuse ja värvitemperatuuri muutmisega pirnid - saad ise äpist muuta, kui valge ja kas soe või külm valgus on Sulle sobivam
  • helile reageerivad värvipirnid - pirn muudab värve vastavalt helile (näiteks muusikale)
  • liikumisanduritega pirnid - mis oleks, kui välisukse lamp oleks varustatud liikumisanduriga, mis on pirni sees?
  • kõlariga pirnid - JBL ja Sengled on teinud mitmeid põnevaid bluetooth'i ühendusega pirne. Pane need tuppa või terrassile, kus muidu muusikat pole.

 

 

Lülititagused moodulid

Järgmine abivahend nutikodu valgustitele on väike lülitusmoodul. Näiteks Fibaro dimmer. Tegemist on umbes tikutopsi suuruse Z-Wave mooduliga, mis reeglina paigaldatakse olemasoleva lüliti taha toosi. Sõltuvalt lülitusmoodulist saad seejärel valgustit juhtida kas sisse-välja režiimis või dimmerdamise funktsiooniga. Dimmerdada on eriti mugav kui kasutate valgustit ka öisel ajal näiteks vannitoas. See annab võimaluse määrata teatud valgustitele nutikodus öörežiimi, mille tagajärjel süttivad lambid öösel väikse võimsusega.

Lisaks on olemas moodulid ka LED-ribade juhtimiseks. Eriti hea efekti annab see seade kui kasutada värvilist RGBW moodulit. Moodulile on võimalik ette kirjutada erinevaid programme ja kasutada seadet hubase meeleolu loomiseks. Näiteks võib nutikodu reede õhtul panna ühe nupuvajutuse peale muusika mängima, sulgeda kardinad ning värvilise LED-riba mõnusasse valgusteraapia režiimile.

Disainlülitid lisavad igale toale elegantsust

Kui oled kodus tegemas suuremat remonti ning vahetad välja ka lülitid, siis kolmanda sammuna on võimalus nutikodus kasutada puutetundlikke disainlüliteid. Nendele on sisse ehitatud nutikodu funktsionaalsus ning eraldi lülitusmoodulit enamasti juurde osta ei ole vaja. Näitena võib tuua Vitrumi lülitid, mis on toodetud Itaalias ning nende valikust leiab erinevate värvitoonidega ja erinevast materjalist lülitikatteid.

Vitrumi lülitite sisse-ehitatud puutetundlik element on patenteeritud ning väga töökindel. Neid lüliteid võib kasutada näiteks klaasist kattega, kartmata, et nupuvajutust ei registreerita. Vitrumi lüliteid saab kasutada ka koos Fibaro lülititaguste moodulitega. Juhul kui soovite elutoas 5 tavalise klahvlüliti asemel kasutada ühte Vitrumi paneeli, siis ei tähenda see tingimata, et peate kõik lülitid välja vahetama. Teiste lülititega saate kasutada ikka Fibaro moodulit ning ka neid saab omavahel integreerida.

Näiteks võib Vitrumi 4 nupuga lüliti 2 nuppu juhtida elutoa valgusteid ning teised kaks tükki juhtida Fibaro ruloo moodulit ja avada või sulgeda kardinaid.

 

 

Kilbist juhtimine

Nagu ennevanasti nutikodude puhul ikka, on ka võimalik valgustite juhtimine lahendada otse elektrikilbist. See vajab paraku erisugust kaabeldust, kus iga valgusti juhe on eraldi kilpi toodud. Kui see on olemas, siis on kilpi sobivaid DIN-mooduleid võimalus kasutada erinevatel eesmärkidel. Näiteks sisse ja välja releed, 230V dimmerid või ka 0-10V dimmerid, kui valgustid seda lubavad. Samuti 12/24V LEDidele mõeldud dimmerid ja kui tarvis - ka kardinate juhtmoodulid.

Kilbist juhtimisel on võimalus kasutada ka juhtmevaba suhtlusega töötavadi Z-Wave DIN-mooduleid või soovi korral vanemat KNX juhtmega lahendust.

Valgustite juhtimise tooteid leiad Indome.ee lehelt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga